Book online
Menu

Check availability

29 Maj '20
30 Maj '20
Book online
Reservations are temporarily unavailable. Please to contact the reception Ask for offer
Special offers Kup voucher

Poznaj folklor

More

Od zarania dziejów pośród najpiękniejszych piwniczańskich szczytów w harmonii z żywiołami żyje wyjątkowa społeczność.

Ta grupa etniczna jest jedną z najbardziej niezwykłych w Europie. Wyróżniają ją unikalne stroje, sposób życia, architektura, kultura i folklor. Historia czarnych górali to przykład życia człowieka w harmonii z naturą- tu czas się zatrzymał. Opowieść o tym jak siła, odwaga i umiłowanie wolności pomogły tym ludziom zachować ich niepowtarzalny góralski charakter.
Kim są Czarni Górale?
Jak otaczająca natura wpływa na ich życie?
Czemu wciąż pielęgnują tradycje i żyją w trudnych warunkach?
Odkryj nieznane, śledź nasz profil, zajrzyj do Piwnicznej Zdrój

Hotel Piwniczna SPA & Conference to pierwszy i jak dotąd jedyny hotel w Polsce zaprojektowany w stylu etnodesign, który łączy elementy folkloru łemkowskiego z oszczędnym i eleganckim minimalizmem. 

Wystrój i kolorystyka hotelu nawiązują do bogatej kultury Czarnych Górali, jak nazywa się mieszkańców tego regionu oraz Łemków, mniejszości etnicznej zamieszkującej niegdyś tereny Piwnicznej. Tradycyjne motywy regionalne wyrażają się w licznych dodatkach i motywach, które wzbogacają nowoczesne i funkcjonalne wnętrze. 

Z zewnątrz hotel przypomina kobiecy strój ludowy Łemków – góra to biała bluzka zdobiona łemkowskimi wzorami. Natomiast dół to sukienka w kolorach typowych dla regionu – czerwieni i ultramaryny. Nie mogło zabraknąć także naturalnego drewna, które jest podstawowym budulcem tradycyjnego górskiego domu.

Wewnątrz motywem przewodnim wykorzystanym w obiekcie jest owca wrzosówka, która jest typowym  gatunkiem hodowanym przez Łemków. Jest także jednym z symboli regionu, dlatego znajduje się w herbie Piwnicznej-Zdroju. Stare góralskie powiedzenie mówi „Kto ma owce, ten ma co chce”. Chociaż hodowców owiec jest coraz mniej, to wiele osób do dzisiejszego dnia z owiec pozyskuje to, co chce: wełnę, mięso i mleko, z którego można wytwarzać wiele innych produktów np. górskie sery. Dania przygotowane z wykorzystaniem owczych produktów to stałe regionalne pozycje menu restauracji „Czarna Owca”.

Liczne zabytki, będące wynikiem bogatej historii regionu sprawiają, że na terenach gminy Piwniczna-Zdrój i w jej okolicy rozwija się również kulturalna turystyka krajoznawcza. Na szczególną uwagę turystów zasługuje Muzeum regionalne z niezwykle bogatym działem etnograficznym na czele z kolekcją sprzętu narciarskiego i starych nart.

See all

Awards

  • nagroda1​​
  • nagroda2
  • nagroda3
  • nagroda4
  • nagroda5
Project co-financed by the European Union within the frame of the Regional Operating Program of Lesser Poland Province for years 2007-2013
Unia Europejska
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close