Rezerwacja
Menu

Sprawdź termin

19 Lut '19
20 Lut '19
Rezerwacja
Rezerwacja jest chwilowo niedostępna.
Zapraszamy do kontaktu z recepcją
Zapytaj o ofertę
Oferty specjalne Kup voucher

Kultura

Więcej

Hotel Piwniczna SPA & Conference to pierwszy i jak dotąd jedyny hotel w Polsce zaprojektowany w stylu etnodesign, który łączy elementy folkloru łemkowskiego z oszczędnym i eleganckim minimalizmem. 

Wystrój i kolorystyka hotelu nawiązują do bogatej kultury Czarnych Górali, jak nazywa się mieszkańców tego regionu oraz Łemków, mniejszości etnicznej zamieszkującej niegdyś tereny Piwnicznej. Tradycyjne motywy regionalne wyrażają się w licznych dodatkach i motywach, które wzbogacają nowoczesne i funkcjonalne wnętrze. 

Z zewnątrz hotel przypomina kobiecy strój ludowy Łemków – góra to biała bluzka zdobiona łemkowskimi wzorami. Natomiast dół to sukienka w kolorach typowych dla regionu – czerwieni i ultramaryny. Nie mogło zabraknąć także naturalnego drewna, które jest podstawowym budulcem tradycyjnego górskiego domu.

Wewnątrz motywem przewodnim wykorzystanym w obiekcie jest owca wrzosówka, która jest typowym  gatunkiem hodowanym przez Łemków. Jest także jednym z symboli regionu, dlatego znajduje się w herbie Piwnicznej-Zdroju. Stare góralskie powiedzenie mówi „Kto ma owce, ten ma co chce”. Chociaż hodowców owiec jest coraz mniej, to wiele osób do dzisiejszego dnia z owiec pozyskuje to, co chce: wełnę, mięso i mleko, z którego można wytwarzać wiele innych produktów np. górskie sery. Dania przygotowane z wykorzystaniem owczych produktów to stałe regionalne pozycje menu restauracji „Czarna Owca”.

Liczne zabytki, będące wynikiem bogatej historii regionu sprawiają, że na terenach gminy Piwniczna-Zdrój i w jej okolicy rozwija się również kulturalna turystyka krajoznawcza. Na szczególną uwagę turystów zasługuje Muzeum regionalne z niezwykle bogatym działem etnograficznym na czele z kolekcją sprzętu narciarskiego i starych nart.

Ambasadorem Piwnicznej-Zdroju w świecie kultury, a także naszym honorowym gościem jest Danuta Szaflarska – znakomita aktorka, która debiutowała w nowosądeckim teatrze. Za rolę w „Pora umierać” (2007) otrzymała nagrodę na Festiwalu w Gdyni. 

Nagrody

  • nagroda1​​
  • nagroda2
  • nagroda3
  • nagroda4
  • nagroda5

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

Unia Europejska
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij